High school basketball scoreboard for Saturday, Jan. 4, 2020

(File: Getty Images/Tar_Heel_Rob)
Published:
Updated:

BOYS PREP BASKETBALL

Bloomfield 86, Vincennes Rivet 34

Bloomington South 80, Ev. Central 43

Blue River 68, Wapahani 57

Cambridge City 77, Wes-Del 65

Castle 53, Vincennes 29

Center Grove 40, Indpls Perry Meridian 31

Clay City 51, Brown Co. 35

Clinton Prairie 85, Taylor 45

Columbia City 62, Lakeland 48

Covenant Christian 77, Indpls Scecina 56

Cowan 58, Borden 43

Crawfordsville 58, Parke Heritage 44

Crown Point 61, W. Lafayette 50

Decatur Central 65, Beech Grove 55

Dubois 66, Ev. Day 51

E. Noble 46, Concord 25

Eastern Hancock 57, Daleville 55

Eastside 47, Heritage 42

Ev. Harrison 56, Robinson, Ill. 46

Ev. Reitz 77, Boonville 46

Floyd Central 68, Meade Co., Ky. 42

Forest Park 53, Springs Valley 49

Ft. Wayne Snider 48, Zionsville 42

Greensburg 65, Columbus East 49

Guerin Catholic 59, Lebanon 57

Hanover Central 60, S. Central (Union Mills) 35

Heritage Hills 72, Ev. Memorial 28

Indpls Ben Davis 74, Indpls Manual 43

Indpls Brebeuf 45, Ft. Wayne Dwenger 37

Indpls Irvington 51, Indiana Math and Science Academy 37

Indpls Pike 61, Ft. Wayne South 43

Indpls Tindley 71, Traders Point Christian 33

Jasper 58, Ev. North 41

Jeffersonville 66, Tell City 28

Knightstown 44, Union City 43

Kouts 105, Hammond Science and Tech 25

LaPorte LaLumiere 68, Philadelphia Roman Catholic, Pa. 62

Lafayette Harrison 74, Calumet 41

Lafayette-jefferson 96, LaPorte 83

Lawrence Central 63, Culver Academy 50

Lawrence North 80, Indpls Attucks 72

Madison Shawe 67, Indiana Deaf 41

Manchester 51, DeKalb 41

McCutcheon 63, Indpls Tech 60

Mishawaka 55, Logansport 42

Monroe Central 50, Northeastern 39

Muncie Central 58, Jay Co. 42

N. Daviess 34, Tecumseh 28

N. Judson 74, Culver 28

N. Putnam 68, Cascade 38

New Albany 67, N. Harrison 47

Northview 65, Cloverdale 47

Northwestern 72, Frankfort 61

Perry Central 74, Lanesville 44

Plainfield 52, Terre Haute North 49

Portage 77, Wheeler 36

Richmond 85, Ft. Wayne South 65

S. Central (Elizabeth) 68, Mitchell 64

S. Dearborn 66, Lou. Holy Cross, Ky. 65

S. Newton 57, N. Vermillion 41

Seymour 41, Martinsville 25

Shenandoah 74, New Palestine 73, OT

Triton Central 72, Milan 68

Twin Lakes 81, Frontier 25

Valparaiso 59, Hobart 35

Washington 87, Mt. Vernon (Posey) 37

Westfield 58, Victory Christian Academy 54

Whiteland 62, Batesville 58

Bi County Tournament

Championship

Covington 71, Seeger 33

Third Place

Fountain Central 39, Attica 37

Covington Tournament

Lawrenceburg 55, Southwestern, Ky. 52

Hebron Tournament

Championship

Hebron 49, Winamac 31

Fifth Place

S. Bend Career Academy 70, Tri-County 63

Third Place

Boone Grove 42, River Forest 35

Lakeland Christian Tournament

Championship

Clinton Christian 59, Covenant Christian (DeMotte) 44

Fifth Place

Lakeland Christian 48, Granger Christian 42

Third Place

S. Bend Trinity 49, Ft. Wayne Canterbury 44

North Decatur Tournament

Championship

Yorktown 64, N. Decatur 55

First Round

N. Decatur 53, Rising Sun 38

Yorktown 59, Salem 46

Third Place

Rising Sun 55, Salem 46

Silver Creek Tournament

Championship

Silver Creek 78, Providence 43

Third Place

Clarksville 53, Charlestown 41

South Ripley Tournament

Championship

Indpls Chatard 65, S. Ripley 57

First Round

Indpls Chatard 72, Rock Creek Academy 43

S. Ripley 58, Shelbyville 49

Third Place

Shelbyville 54, Rock Creek Academy 42

Southridge Tournament

Championship

Barr-Reeve 60, Southridge 55

First Round

Barr-Reeve 49, Linton 44

Southridge 53, Christian Academy 42

Third Place

Linton 71, Christian Academy 58

GIRLS PREP BASKETBALL

Adams Central 53, S. Adams 35

Argos 45, New Prairie 30

Austin 40, Floyd Central 35

Bedford N. Lawrence 60, E. Central 53

Bellmont 50, Bluffton 28

Bloomington South 63, Ev. Central 32

Boonville 51, Mt. Vernon (Posey) 38

Brownsburg 56, Greensburg 50

Carmel 44, Penn 40

Clinton Prairie 42, Taylor 38

Columbus East 42, Eastern (Pekin) 30

Columbus North 52, Terre Haute North 38

Covenant Christian 53, S. Vermillion 42

Daleville 44, Muncie Central 42

Ev. Memorial 67, Washington 55

Ev. Reitz 58, Dubois 44

Fishers 54, Ft. Wayne South 45

Ft. Wayne Blackhawk 39, Prairie Hts. 33, OT

Garrett 70, Leo 36

Greenwood 52, Eastern Hancock 36

Hamilton Southeastern 60, Northridge 54

Hammond Noll 56, Wheeler 50

Henryville 40, Union (Dugger) 27

Highland, Ill. 55, Vincennes 49

Indpls Chatard 76, Lawrence Central 64

Jasper 64, Ev. Harrison 32

Kouts 56, River Forest 25

Lafayette Catholic 46, N. White 39

Lafayette Harrison 47, Zionsville 37

Lanesville 88, Cannelton 24

Loogootee 77, Tecumseh 42

Marion 55, Danville 53

Martinsville 68, Noblesville 56

Merrillville 71, Westville 44

Michigan City 53, Highland 42

Morgan Twp. 43, Boone Grove 24

N. Judson 52, Culver 18

New Palestine 48, Yorktown 42

NorthWood 51, Fairfield 35

Northfield 51, Kokomo 47

Parke Heritage 55, Crawfordsville 43

Perry Central 38, Borden 35

Rushville 66, Seymour 42

S. Bend Washington 65, Elkhart Memorial 44

Shenandoah 59, Randolph Southern 18

Southmont 70, Frontier 42

Trinity Lutheran 60, New Washington 48

Union Co. 51, S. Dearborn 28

Vincennes Rivet 55, Northview 40

Wabash 53, Maconaquah 51

Waldron 65, Shelbyville 51

Bi County Tournament

Championship

Seeger 65, Attica 21

Third Place

Covington 62, Fountain Central 21

Brebeuf Jesuit Classic=

Norwell 48, Plymouth 36

Norwell 68, Wawasee 37

Plymouth 53, Indpls Brebeuf 19

Wawasee 61, Indpls Brebeuf 19

Concord Classic

Concord 42, W. Noble 29

Lakeland 54, Concord 47

Lakeland 65, Tippecanoe Valley 56

Tippecanoe Valley 69, W. Noble 49

Edinburgh Tournament

Championship

Corydon 60, Edinburgh 57

Fifth Place

Jac-Cen-Del 62, S. Decatur 41

Seventh Place

Hagerstown 45, Indpls Lutheran 24

Third Place

Southwestern (Shelby) 62, Hauser 37

Fremont Tournament

Championship

Fremont 49, Bethany Christian 29

Third Place

Sturgis, Mich. 45, New Haven 35

Goshen Tournament

Championship

Goshen 55, Lighthouse CPA 40

First Round

Goshen 58, Ft. Wayne Wayne 18

Lighthouse CPA 53, DeKalb 48

Third Place

DeKalb 55, Ft. Wayne Wayne 44

Grant 4 Tournament

Championship

Mississinewa 44, Oak Hill 42

First Round

Mississinewa 45, Eastbrook 41

Oak Hill 34, Madison-Grant 24

Third Place

Eastbrook 36, Madison-Grant 27

Indian Creek Tournament

Championship

N. Harrison 49, Bloomington North 46

First Round

Bloomington North 51, Indian Creek 41

N. Harrison 66, Monroe Central 54

Third Place

Monroe Central 55, Indian Creek 39

Lake Central Tournament

Championship

Portage 60, Lake Central 56

Fifth Place

Whiteland 40, Winamac 37

Pool A

Lake Central 56, Whiteland 51

Mishawaka Marian 86, Lake Station 44

Pool B

McCutcheon 55, Munster 45

Portage 44, Winamac 30

Seventh Place

McCutcheon 44, Lake Station 40

Third Place

Mishawaka Marian 66, Munster 51

Lakeland Christian Tournament

Championship

Covenant Christian (DeMotte) 49, Lakeland Christian 28

Plainfield Tournament

Championship

Indpls Roncalli 49, Madison 40

First Round

Indpls Roncalli 60, Hamilton Hts. 53

Madison 41, Plainfield 38

Third Place

Hamilton Hts. 70, Plainfield 69

Shawe Memorial Tournament

Championship

Madison Shawe 50, Anderson Prep Academy 49

First Round

Anderson Prep Academy 48, Washington Catholic 28

Madison Shawe 43, Rock Creek Academy 10

Third Place

Washington Catholic 28, Rock Creek Academy 26

Southwestern Tournament

Championship

Lawrenceburg 28, Charlestown 20

Fifth Place

Switzerland Co. 50, Connersville 37

Third Place

Scottsburg 55, Southwestern (Hanover) 35

Speedway Tournament

Championship

Speedway 52, Indiana Deaf 46

First Round

Indiana Deaf 43, Rising Sun 35

Speedway 72, Indpls Irvington 18

Third Place

Rising Sun 53, Indpls Irvington 14

Warsaw Tournament

Championship

Huntington North 43, Chesterton 27

First Round

Chesterton 56, Warsaw 53

Huntington North 49, Indpls Perry Meridian 28

Third Place

Warsaw 53, Indpls Perry Meridian 26

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Filed under: