2014 Indiana All-State Girls Basketball Team - 13 WTHR Indianapolis

2014 Indiana All-State Girls Basketball Team

Updated:

The Indiana high school all-state girls basketball team, which was released Wednesday.

1st Team

Whitney Jennings, 5-5. Sr., Logansport

Maura Muensterman, 6-0, Sr., Evansville Mater Dei

Jenna Allen, 6-3, Jr., Bedford North Lawrence

Dominique McBryde, 6-2, Jr., Bedford North Lawrence

Kindell Fincher, 5-10, Sr., Fort Wayne Canterbury

2nd Team

Ali Patberg, 5-10, Jr., Columbus North

Erica Moore, 6-1, Sr., Mt. Vernon (Hancock)

Lamina Cooper, 5-8, Jr., Indianapolis Lawrence North

Tori Schickel, 6-2, Jr., Evansville Mater Dei

Allison Nash, 5-9, Sr., Speedway

3rd Team

Taylor Goodall, 5-9, Sr., Columbus North

Ashley Campbell, 5-5, Sr., Oregon-Davis

Sydney Buck, 5-8, Sr., Homestead

Ana Owens, 5-6, Sr., Indianapolis Lawrence North

Lauren Whitlatch, 5-11, Sr., Bloomington South

High Honorable Mention: Caroline Buhr, Penn; Jackie Young, Princeton; Darby Maggard, Fort Wayne Canterbury; Dana Evans, Gary West; Tyasha Harris, Indianapolis Heritage Christian; Morgan Olson, Northwood; Kayla Brown, Westfield; Alex Hochstedler, Fishers; Victoria Gaines, Merrillville; Carley O'Neal, Western; Jess Alexander, Penn; Alexa Bailey, Bedford North Lawrence; Brittani Rizzi, Bedford North Lawrence; Hannah Gardner, Indianapolis Chatard; Destiny Washington, Indianapolis Lawrence North; Tiara Murphy, South Bend Washington; Darby Foresman, Indianapolis Heritage Christian; Brittany Ward, Indianapolis Pike; Brandi Dawson, Garrett; Mackenzie Campbell, Rushville; Olivia Crozier, Madison; Kendra Lambert, North Harrison; Kacie Juday, Tipton; Danielle Cuttino, Indianapolis Ben Davis; Zuri Sanders, Castle; Kaitlynn Henning, Charlestown; Jaclyn Heath, LaPorte; Maria Gugliotta, North Knox; Regan Wentland, Center Grove; Stephanie Sherwood, Evansville Memorial; Holly Hoopingarner, Greenwood; Nakeya Penny, Logansport; Jayla Scaife, Muncie Central; Camryn Buhr, Penn; Kellie Kirkhoff, Indianapolis Roncalli; Lauren Rau, Center Grove; Kristen Spolyar, Lebanon; Caitlyn O'Neal, Western; Emily Harrison, Western Boone; Sammy Dillman, Bedford North Lawrence; Anna Imhoff, Indianapolis Brebeuf; Taylor Parmley, Mishawaka; Dzejna Ahmetovic, South Adams; Annie Thomas, Southwestern (Shelby); Raven Black, Western; Elizabeth Bowers, Indianapolis Roncalli; Mackenzie Taylor, Richmond; Sydney Hall, Indianapolis Heritage Christian; Riley Popplewell, South Central; Lauren McBryar, Mooresville; Nikki Grose, Warsaw; Lindsey Corsaro, Indianapolis Roncalli; Courtney Smith, Fort Wayne Concordia; Chelsea Bentley, Anderson; Naomi House, Hammond Noll; Caroline Puntillo, Chesterton; Kelsey Cunningham, Columbus North; Zuri Sanders, Evansville Central; Haley Cook, Hamilton Heights; Jordan Hankins, Indianapolis Lawrence North; Sydney Shelton, Mt. Vernon (Hancock); Alicia Wilson, Owen Valley; Jenee Peterson, Indianapolis Shortridge; Samantha Dewey, Triton Central; Bailey Dreiman, Vincennes Rivet; Lauren Herman, Vincennes Rivet.

Honorable Mention: Ashley Mitton, Attica; Maci Kyger, Attica; Rebecca Nunge, Castle; Brenda Pennington, Hammond Noll; Elena Sobilo, Hammond Noll; Madi Kolthoff, Center Grove; Paige Littrell, Columbus North; Tiajaney Hawkins, East Chicago Central; Allie McCool, East Central; Brooke Packer, East Central; Brooke Saylor, Eastbrook; Vanessa Brown, Edgewood; Jessie Noone, Elwood; Ketlyn Leisure, Elwood; Kara Gerka, Fishers; Abbey Titzer, Franklin Central; Tara Parmer, Franklin; Deja Wimby, Fort Wayne Snider; Allison Schofield, Indianapolis Heritage Christian; Natalie Orr, Indianapolis Heritage Christian; Grace Roach, Hobart; Grace German, Homestead; Josie Fisher, Homestead; Candace Danz, Indian Creek; Kirstin Alexander, Indianapolis Cathedral; Shannon Gavaghan, Indianapolis Scecina; Aurreeshae Hines, Jeffersonville; Kyra Tucker, Indianapolis Lawrence Central; Olivia Coleman, Mt. Vernon (Hancock); Alexis Nall, Mt. Vernon (Posey); Ellen Foster, Mt. Vernon (Posey); Sarah Corbin, Mooresville; Kylie Echard, Northfield; Jordyn Frantz, Northwood; Rene Spaulding, Oak Hill; Samantha Metzger, Oak Hill; Alicia McIntosh, Oregon-Davis; Jesse Avarone, Oregon-Davis; Sarah Jones, Owen Valley; Rachel Krathwohl, Shenandoah; Lajanea Kimbrough, Indianapolis Shortridge; Lauren Shepherd, Indianapolis Shortridge; Maycee Davis, Indianapolis Shortridge; Alyssa Bluhm, South Adams; Sydney Willis, South Adams; Oda Shackelford, Southwestern (Shelby); Amy Bowman, Southwood; Brooke Todd, Switzerland County; Eve Galbreath, Switzerland County; Adrienne Pritchard, Terre Haute North; Sarah Rogian, Triton Central; Kyleigh Hampton, Wabash; Lyndsie Thomas, Wabash; Ally Posey, Trinity Lutheran; Haley Couch, Trinity Lutheran; Bri Sons, Trinity Lutheran; Kelsey Ivers, Vincennes Rivet; Ally Hunsinger, Washington; Kelsie Peterson, West Noble.

(Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

Powered by WorldNow