Operation Basketball scores - December 29 - 13 WTHR Indianapolis

Operation Basketball scores - December 29

Posted: Updated:
INDIANAPOLIS -

High school basketball scores from around Indiana on Saturday, December 29.

BOYS BASKETBALL

Andrean 57, Hammond Morton 37

 

Bellmont 56, Adams Central 55

 

Bloomington North 53, Whiteland 49

 

Bloomington South 57, White River Valley 34

 

Franklin 50, Brown Co. 31

 

Hagerstown 71, Seton Catholic 62

 

Lawrenceburg 60, N. Decatur 58

 

Lebanon 75, Indpls Attucks 55

 

Logansport 56, Twin Lakes 48

 

McCutcheon 64, Crawfordsville 40

 

New Castle 40, Elkhart Central 37

 

NorthWood 69, LaVille 59

 

Rossville 55, Frontier 36

 

Bob Wettig Tournament

Columbus North 67, Richmond 48

 

Jeffersonville 56, Guerin Catholic 46

 

Mount Lebanon, Pa. 60, Jennings Co. 52

 

Rock Creek Academy 54, Floyd Central 49

 

Tipton 61, Indpls Chatard 41

 

Tipton 54, Mount Lebanon, Pa. 53

 

First Round

E. Central 66, Tindley 51

 

Consolation Quarterfinal

Portage 52, Connersville 46

 

Third Place

Richmond 61, Guerin Catholic 55

 

Championship

Columbus North 61, Jeffersonville 55

 

Cannelton Invitational

Championship

Cornerstone Christian, Ky. 63, Columbus Christian 57

 

Carroll Shootout

Carroll (Allen) 53, DeKalb 50

 

Columbia City 52, Heritage 39

 

Columbia City 45, Carroll (Carroll) 43

 

E. Noble 35, Churubusco 31

 

Ft. Wayne Blackhawk 55, E. Noble 34

 

Homestead 62, Marion 57

 

Huntington North 54, Marion 43

 

Munster 63, Homestead 61

 

Munster 61, Huntington North 56

 

Prairie Hts. 50, Churubusco 40

 

Seventh Place

Heritage 52, DeKalb 49, OT

 

Clinton Central Tournament

Consolation

Clinton Prairie 76, Clinton Central 68

 

Championship

Carroll (Flora) 39, Tri-Central 34

 

Corn Palace Tournament

LaPorte LaLumiere 91, Sioux Falls Washington, S.D. 27

 

Hancock County Tournament

First Round

Greenfield 54, Eastern Hancock 53, OT

 

Mt. Vernon (Fortville) 60, New Palestine 29

 

Consolation

New Palestine 59, Eastern Hancock 34

 

Championship

Mt. Vernon (Fortville) 51, Greenfield 20

 

Indpls N. Central Tournament

Consolation

Fishers 67, Castle 61

 

Lakeland Christian Classic

Lakeland Christian 70, Covenant Christian (DeMotte) 35

 

Lawrence Central Shootout

Indpls Ben Davis 63, Bowman Academy 58

 

Lawrence Central 74, Bowman Academy 72

 

Madison County Tournament

Pendleton Hts. 60, Frankton 44

 

First Round

Anderson 74, Lapel 66

 

Elwood 59, Anderson Prep Academy 43

 

Liberty Christian 69, Alexandria 63

 

Motor City Roundball Classic

Detroit Southeastern, Mich. 60, Gary West 54

 

N. Daviess Classic

Consolation Semifinal

Forest Park 49, S. Knox 46

 

N. Posey 70, Clay City 67

 

Semifinal

Barr-Reeve 60, Brownstown 55

 

N. Daviess 47, Orleans 38

 

N. Miami Tournament

Consolation

Whitko 66, N. Miami 47

 

Championship

Maconaquah 55, Peru 51

 

NIC/NLC Shootout

Concord 49, Mishawaka 40

 

Mishawaka Marian 92, Elkhart Memorial 52

 

Penn 78, Goshen 34

 

S. Bend St. Joseph's 53, Northridge 51

 

Noblesville Tournament

First Round

Hammond Noll 68, New Haven 64

 

Noblesville 70, S. Bend Adams 67

 

Consolation

S. Bend Adams 85, New Haven 58

 

Championship

Hammond Noll 53, Noblesville 49

 

Perry-Spencer Classic

Seventh Place

Heritage Hills 62, Dubois 51

 

Fifth Place

Corydon 57, Boonville 46

 

Third Place

Crawford Co. 63, Tell City 45

 

Championship

Perry Central 62, S. Spencer 50

 

Scott Bostick Memorial Tournament

First Round

Indpls Marshall 70, Covenant Christian 60

 

Traders Point Christian 71, Indianapolis Homeschool 59

 

Consolation

Indianapolis Homeschool 58, Covenant Christian 47

 

Championship

Traders Point Christian 53, Indpls Marshall 36

 

Shelbyville Shootout

Westfield 85, Providence Cristo Rey 53

 

First Round

Providence Cristo Rey 58, Shelbyville 55

 

Westfield 63, Mooresville 53

 

Consolation

Shelbyville 50, Mooresville 46

 

Silver Creek Tournament

Consolation

Charlestown 70, Silver Creek 63, 2OT

 

Championship

Providence 38, Clarksville 36

 

Springs Valley Tournament

Loogootee def. Trinity Lutheran, forfeit

 

Pool Play

Pool A

Lanesville 83, Springs Valley 64

 

Summit Conference Tournament

Championship

Ft. Wayne Northrop 68, Ft. Wayne Concordia 62

 

Union County Tournament

Seventh Place

Indiana Math and Science Academy 73, Triton Central 68

 

Fifth Place

New Washington 52, Southwestern (Jefferson) 49

 

Third Place

Union Co. 68, Indpls Fall Creek 55

 

Championship

S. Ripley 63, Northeastern 49

 

Vincennes Lincoln Tournament

Indpls Howe 57, University 46

 

Madisonville-North Hopkins, Ky. 80, Vincennes Rivet 59

 

Vincennes 51, Ev. Day 48, OT

 

Wabash County Tournament

Consolation

Wabash 78, Manchester 73

 

Championship

Southwood 62, Northfield 47

 

Wabash Valley Classic

Championship Semifinal

Robinson, Ill. 56, Northview 45

 

Rockville 49, Sullivan 32

 

Consolation

Casey-Westfield, Ill. 70, Linton 64

 

Marshall, Ill. 67, Riverton Parke 46

 

Owen Valley 62, Turkey Run 51

 

Terre Haute North 68, Shakamak 40

 

Terre Haute South 75, Monrovia 68

 

W. Vigo 49, S. Vermillion 46

 

Wheeler Tournament

First Round

Griffith 56, Hobart 30

 

Hammond Clark 37, Wheeler 36

 

Winter Classic

Consolation

Argos 56, Knox 48

 

Winamac 42, W. Central 28

 

Zionsville Tournament

First Round

Franklin Central 66, S. Bend Washington 55

 

Zionsville 69, Decatur Central 62

 

Third Place

Decatur Central 91, S. Bend Washington 82

 

Championship

Zionsville 54, Franklin Central 22

 

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Centerville vs. Rushville, ppd.

 

Lawrence Central Shootout

Lawrence Central vs. Columbus East, ppd.

 

Indpls Ben Davis vs. Columbus East, ppd.

 

McKee Munk Tournament

First Round

Crothersville vs. Christian Academy, ppd.

 

Henryville vs. Oldenburg, ppd.

 

Vincennes Lincoln Tournament

Vincennes Rivet vs. Vincennes, ccd.

 

Madisonville-North Hopkins, Ky. vs. Ev. Day, ccd.

 

GIRLS BASKETBALL

Danville 48, Indpls Manual 9

 

Guerin Catholic 53, Highland 35

 

Indpls Ritter 47, Indpls Lutheran 45

 

Indpls Roncalli 66, Greenwood 62, OT

 

New Castle 43, Jay Co. 29

 

Southern Wells 54, Randolph Southern 53

 

W. Noble 75, Tippecanoe Valley 62

 

Yorktown 56, Winchester 50

 

Amy Meyer Tournament

Eastside 59, Seton Catholic 20

 

S. Adams 42, Ft. Wayne Blackhawk 28

 

First Round

Ft. Wayne Blackhawk 39, Eastside 20

 

S. Adams 46, Seton Catholic 13

 

Bedford North Lawrence Tournament

Bedford N. Lawrence 61, Castle 38

 

Bedford N. Lawrence 80, Indpls Irvington 20

 

Castle 44, Seymour 36

 

Martinsville 42, Jasper 35

 

Third Place

Martinsville 69, Seymour 34

 

Bismarck-Henning Classic

Championship

N. Vermillion 37, Seeger 32

 

Grant Four Tournament

Mississinewa 37, Madison-Grant 33

 

First Round

Eastbrook 48, Mississinewa 36

 

Oak Hill 44, Madison-Grant 35

 

Hamilton Tournament

Kouts 66, Pioneer 34

 

Kouts 54, Hamilton 36

 

First Round

Hamilton 36, Pioneer 32

 

Hancock County Tournament

First Round

Eastern Hancock 59, Greenfield 50

 

Mt. Vernon (Fortville) 65, New Palestine 25

 

Consolation

Greenfield 55, New Palestine 37

 

Championship

Mt. Vernon (Fortville) 71, Eastern Hancock 43

 

Harrison Tournament

Championship

E. Central 58, Harrison, Ohio 34

 

Lakeland Christian Tournament

Covenant Christian (DeMotte) 50, Lakeland Christian 37

 

Granger Christian 41, S. Bend Trinity 40

 

S. Bend Trinity 45, Covenant Christian (DeMotte) 40

 

Madison County Tournament

First Round

Alexandria 56, Liberty Christian 23

 

Anderson 66, Lapel 33

 

Elwood 63, Anderson Prep Academy 24

 

Pendleton Hts. 51, Frankton 44

 

Monroe Central Tournament

Cambridge City 48, Blackford 17

 

Northeastern 47, Monroe Central 46

 

First Round

Blackford 68, Northeastern 64

 

Cambridge City 43, Monroe Central 38

 

N. Miami Tournament

Consolation

N. Miami 52, Maconaquah 40

 

Championship

Peru 60, Whitko 59

 

NAS Holiday Classic

Switzerland Co. 41, Henry Co., Ky. 24

 

Norwell Shootout

Indpls Brebeuf 47, Wawasee 34

 

Norwell 47, Wawasee 29

 

Norwell 31, Plymouth 30

 

Rumble on the River

Championship Semifinal

Fishers 46, Columbus East 37

 

Seventh Place

Silver Creek 53, Southwestern (Jefferson) 50

 

Championship

Fishers 59, Scottsburg 47

 

S. Bend Washington Tournament

Consolation

Michigan City 59, E. Chicago 37

 

Oregon-Davis 60, New Prairie 31

 

Championship

Penn 76, S. Bend Washington 35

 

Scott Bostick Tournament

First Round

Covenant Christian 60, Horizon Christian 45

 

Indianapolis Homeschool 50, Tindley 30

 

Consolation

Horizon Christian 70, Tindley 36

 

Championship

Indianapolis Homeschool 57, Covenant Christian 46

 

Speedway Classic

First Round

Speedway 65, Indpls Arlington 29

 

Western Boone 65, N. Putnam 18

 

Consolation

N. Putnam 67, Indpls Arlington 36

 

Championship

Western Boone 66, Speedway 42

 

Staxx BBQ Capital City Showdown

Richmond 80, Allen Central, Ky. 70

 

Summit Conference Tournament

Championship

Ft. Wayne South 63, Ft. Wayne Snider 55

 

Wabash County Tournament

Consolation

Southwood 43, Manchester 27

 

Championship

Northfield 44, Wabash 38

 

Winter Classic

Consolation

Rochester 49, W. Central 44

 

Championship

Kankakee Valley 64, Argos 44

 

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

New Washington vs. Jeffersonville, ppd.

 

Owen Valley vs. Greencastle, ccd.

 

Rumble on the River

Championship Semifinal

Scottsburg vs. Mitchell, ccd.

 

South Putnam Tournament

First Round

S. Putnam vs. Turkey Run, ccd.

(Copyright 2012 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

Powered by WorldNow