Operation Basketball scores - December 28 - 13 WTHR Indianapolis

Operation Basketball scores - December 28

Posted: Updated:
INDIANAPOLIS -

High school basketball scores from around Indiana on Friday, December 28.

BOYS BASKETBALL

Beech Grove 61, Indpls Scecina 48

 

Bluffton 54, Winchester 49

 

Borden 67, Paoli 66

 

Bremen 58, Fairfield 54, OT

 

Cambridge City 56, Seton Catholic 52

 

Carmel 73, Avon 63

 

Chesterton 56, LaPorte 42

 

Danville 71, Greencastle 49

 

Day. Thurgood Marshall, Ohio 70, Ev. Bosse 57

 

Ev. Central 70, Jasper 50

 

Ev. Harrison 66, Huber Hts. Wayne, Ohio 57

 

Ev. North 67, Bowman Academy 59

 

Ev. Reitz 55, New Albany 54

 

Greensburg 77, Indian Creek 62

 

Haviland Wayne Trace, Ohio 64, Woodlan 48

 

Hebron 73, N. Newton 30

 

Indpls Brebeuf 58, Lebanon 53

 

Indpls Broad Ripple 64, Heritage Christian 56

 

Indpls Park Tudor 66, Tri-West 53

 

Indpls Perry Meridian 56, Center Grove 52

 

Lafayette Harrison 67, Western Boone 48

 

Leo 98, Angola 67

 

Madison 61, Salem 21

 

Martinsville 60, Bedford N. Lawrence 40

 

Merrillville 68, Valparaiso 57

 

Michigan City Marquette 74, Morgan Twp. 58

 

Mt. Vernon (Posey) 53, Washington 48

 

N. White 64, Frontier 55

 

Princeton 56, Madison Shawe 29

 

Sheridan 83, Blackford 65

 

Southern Wells 77, Daleville 55

 

Speedway 87, Indpls Ritter 71

 

Union (Modoc) 62, S. Adams 49

 

W. Noble 43, Eastside 39

 

Wapahani 74, Monroe Central 43

 

Warsaw 54, Kankakee Valley 32

 

Bob Wettig Tournament

Consolation

Connersville 72, Lou. Moore, Ky. 55

 

E. Central 56, Indpls Metro 37

 

Indpls Metro 59, Rock Creek Academy 50

 

Lou. Moore, Ky. 63, Floyd Central 49

 

Portage 53, E. Central 36

 

Portage 67, Rock Creek Academy 43

 

Tindley 50, Floyd Central 37

 

Quarterfinal

Columbus North 53, Tipton 45

 

Guerin Catholic 62, Jennings Co. 44

 

Jeffersonville 76, Mount Lebanon, Pa. 67

 

Richmond 63, Indpls Chatard 53

 

Calumet Tournament

Consolation

Highland 69, Gary Lighthouse 49

 

Semifinal

S. Bend Clay 74, Whiting 37

 

Fifth Place

Lake Station 59, Highland 56

 

Carroll Shootout

Pool Play

Pool A

Columbia City 76, Ft. Wayne Blackhawk 29

 

Munster 80, Ft. Wayne Blackhawk 45

 

Munster 66, Columbia City 54

 

Pool B

Carroll (Allen) 82, Churubusco 25

 

Marion 53, Carroll (Allen) 44

 

Marion 86, Churubusco 61

 

Pool C

Heritage 58, E. Noble 48

 

Huntington North 71, Heritage 48

 

Huntington North 51, E. Noble 31

 

Pool D

DeKalb 66, Prairie Hts. 50

 

Homestead 91, Prairie Hts. 36

 

Homestead 51, DeKalb 50

 

Clinton Central Tournament

First Round

Carroll (Flora) 61, Clinton Prairie 37

 

Tri-Central 79, Clinton Central 32

 

Coldwater Tournament

Championship

Fremont 60, Morenci, Mich. 48

 

Corn Palace Tournament

LaPorte LaLumiere 76, Watertown, S.D. 59

 

Hall of Fame Tournament

First Round

Indpls Cathedral 53, Jay Co. 47

 

Indpls Tech 72, Ft. Wayne Northrop 59

 

Consolation

Ft. Wayne Northrop 60, Jay Co. 51

 

Hamilton Heights Tournament

First Round

Hamilton Hts. 74, Indpls Irvington 47

 

Indpls Roncalli 69, Hanover Central 60

 

Championship

Hamilton Hts. 66, Indpls Roncalli 49

 

Lakeland Christian Classic

Covenant Christian (DeMotte) 40, Clinton Christian 33

 

NIC/NLC Shootout

Concord 68, Mishawaka Marian 63

 

Goshen 58, S. Bend St. Joseph's 53

 

Mishawaka 67, Elkhart Memorial 51

 

Northridge 61, Penn 43

 

North Central Tournament

First Round

E. Chicago 66, Castle 61

 

Indpls N. Central 78, Fishers 71

 

North Daviess Classic

First Round

Barr-Reeve 69, S. Knox 25

 

Boonville 68, Heritage Hills 65

 

Brownstown 58, Forest Park 40

 

N. Daviess 70, Clay City 62

 

Orleans 61, N. Posey 55

 

North Miami Tournament

First Round

Maconaquah 63, N. Miami 40

 

Peru 61, Whitko 58, OT

 

Silver Creek Tournament

First Round

Clarksville 45, Silver Creek 42

 

Providence 46, Charlestown 38

 

Springs Valley Tournament

Pool Play

Pool A

Loogootee 68, Springs Valley 46

 

Loogootee 72, Lanesville 59

 

Pool B

Trinity Lutheran 59, Milan 56

 

Trinity Lutheran 44, W. Washington 42

 

Union Tournament

First Round

Indpls Fall Creek 60, Triton Central 47

 

Northeastern 74, Southwestern (Jefferson) 67

 

S. Ripley 75, Indiana Math and Science Academy 57

 

Union Co. 62, New Washington 44

 

Consolation

New Washington 61, Indiana Math and Science Academy 54

 

Southwestern (Jefferson) 82, Triton Central 79, 2OT

 

Semifinal

Northeastern 67, Indpls Fall Creek 60

 

S. Ripley 64, Union Co. 49

 

Vincennes Lincoln Tournament

Ev. Day 73, Vincennes Rivet 60

 

Ev. Day 60, University 37

 

Indpls Howe 55, Madisonville-North Hopkins, Ky. 51

 

University 81, Vincennes Rivet 61

 

Vincennes 54, Madisonville-North Hopkins, Ky. 49

 

Vincennes 65, Indpls Howe 43

 

Wabash County Tournament

First Round

Northfield 34, Wabash 32

 

Southwood 48, Manchester 41

 

Wabash Valley Classic

Consolation

Casey-Westfield, Ill. 68, W. Vigo 49

 

Linton 78, S. Vermillion 46

 

Monrovia 65, Owen Valley 43

 

Terre Haute South 67, Turkey Run 15

 

Quarterfinal

Northview 55, Shakamak 48

 

Robinson, Ill. 63, Terre Haute North 58

 

Rockville 59, Marshall, Ill. 41

 

Sullivan 54, Riverton Parke 25

 

GIRLS BASKETBALL

Adams Central 58, Muncie South 54

 

Ev. Harrison 77, Loogootee 17

 

Garrett 50, New Haven 23

 

Hebron 69, N. Newton 22

 

Heritage 51, Churubusco 13

 

LaPorte 63, Chesterton 39

 

Merrillville 59, Valparaiso 35

 

Morristown 67, Baptist Academy 8

 

N. Judson 73, Lake Station 27

 

Southport 61, Whiteland 55, 2OT

 

Tri-West 58, Indpls Shortridge 40

 

Triton Central 68, University 15

 

Bedford North Lawrence Tournament

Bedford N. Lawrence 61, Jasper 30

 

Castle 60, Martinsville 53

 

Seymour 67, Indpls Irvington 22

 

Ben Davis Tournament

First Round

Indpls Ben Davis 53, Bloomington South 39

 

Plainfield 48, Carroll (Allen) 43

 

Third Place

Bloomington South 59, Carroll (Allen) 46

 

Championship

Indpls Ben Davis 58, Plainfield 48

 

Benton Central Tournament

First Round

Benton Central 88, Crawfordsville 41

 

Championship

Indpls Pike 51, Benton Central 48

 

Bismarck -Henning Tournament

N. Vermillion 35, Shiloh, Ill. 26

 

N. Vermillion 45, Westville, Ill. 19

 

Seeger 44, Sidell (Jamaica)-Salt Fork, Ill. 16

 

Seeger 38, Mendon Unity, Ill. 25

 

Carroll Tournament

Second Round

Switzerland Co. 48, Taylor Co., Ky. 47

 

Clinton Prairie Tournament

First Round

Clinton Prairie 48, Cloverdale 36

 

Eastern (Greentown) 60, Hagerstown 44

 

Consolation

Hagerstown 99, Cloverdale 77

 

Championship

Eastern (Greentown) 59, Clinton Prairie 43

 

Coldwater Tournament

Consolation

Fremont 40, Niles, Mich. 33

 

Floyd Central Tournament

Second Round

Austin 74, Crawford Co. 20

 

Eastern (Pekin) 51, Lou. Waggener, Ky. 40

 

Fifth Place

Lou. Waggener, Ky. 53, Crawford Co. 28

 

Third Place

Austin 48, Eastern (Pekin) 43

 

Championship

Lou. Ballard, Ky. 68, Floyd Central 55

 

Franklin Tournament

First Round

Franklin 53, New Palestine 21

 

Rushville 64, Indian Creek 51

 

Gary Holiday Tournament

Championship

Gary West 57, Chicago Marshall, Ill. 42

 

Hall of Fame Tournament

First Round

Columbus North 53, Hamilton Southeastern 30

 

Ev. Mater Dei 83, Logansport 54

 

Consolation

Logansport 50, Hamilton Southeastern 40

 

Championship

Columbus North 63, Ev. Mater Dei 55

 

Hanover Central Tournament

Third Place

Wheeler 43, Griffith 40, 2OT

 

Harrison Tournament

First Round

E. Central 47, Seton, Ohio 41

 

Lakeland Christian Tournament

S. Bend Trinity 39, Lakeland Christian 36

 

North Central Tournament

First Round

Indpls N. Central 46, New Albany 43

 

Springboro, Ohio 43, Warren Central 34

 

North Miami Tournament

First Round

Peru 65, Maconaquah 49

 

Whitko 51, N. Miami 40

 

Northridge Tournament

Pool Play

Pool A

Northridge 56, Columbia City 41

 

Portage 55, Andrean 48

 

Pool B

Homestead 58, Hobart 37

 

NorthWood 65, Concord 40

 

Seventh Place

Columbia City 58, Concord 38

 

Fifth Place

Hobart 53, Andrean 27

 

Third Place

Homestead 46, Portage 45

 

Championship

NorthWood 58, Northridge 38

 

Rumble on the River

First Round

Columbus East 53, McCutcheon 43

 

Fishers 43, Silver Creek 36

 

Mitchell 46, Southwestern (Jefferson) 31

 

Scottsburg 56, Connersville 51

 

Consolation Semifinal

Connersville 61, Southwestern (Jefferson) 36

 

S. Bend Washington Tournament

Pool Play

Pool A

Michigan City 71, Oregon-Davis 61

 

Penn 63, Michigan City 59, OT

 

Pool B

E. Chicago 64, New Prairie 36

 

S. Bend Washington 70, E. Chicago 56

 

Shelbyville Shootout

First Round

Decatur Central 61, Shelbyville 33

 

Westfield 46, Lawrence Central 35

 

Consolation

Lawrence Central 55, Shelbyville 23

 

Championship

Westfield 64, Decatur Central 52

 

Staxx BBQ Capital City Showdown

Bishop Brossart, Ky. 50, Richmond 30

 

Richmond 48, George Rogers Clark, Ky. 47

 

Twin Lakes Tournament

Consolation

Ev. Memorial 65, Indpls Manual 30

 

Tri-Central 65, Taylor 55

 

Semifinal

Lebanon 56, Western 34

 

Twin Lakes 44, Indpls Cathedral 41

 

Seventh Place

Taylor 47, Indpls Manual 22

 

Fifth Place

Ev. Memorial 65, Tri-Central 28

 

Third Place

Western 52, Indpls Cathedral 47

 

Championship

Lebanon 72, Twin Lakes 52

 

Vincennes Rivet Tournament

Consolation

Indpls Chatard 64, Linton 19

 

Vincennes 54, Pike Central 50

 

Semifinal

Heritage Christian 75, Vincennes Rivet 46

 

Sullivan 47, Corydon 34

 

Seventh Place

Pike Central 45, Linton 35

 

Fifth Place

Indpls Chatard 52, Vincennes 51

 

Third Place

Vincennes Rivet 47, Corydon 39

 

Championship

Sullivan 54, Heritage Christian 50

 

Wabash County Tournament

First Round

Northfield 44, Southwood 38

 

Wabash 47, Manchester 34

 

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Franklin Co. vs. N. Decatur, ppd.

(Copyright 2012 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

Powered by WorldNow