Indiana High School Girls Basketball Top 10 Teams - 13 WTHR Indianapolis

Indiana High School Girls Basketball Top 10 Teams

Posted: Updated:

The Indiana Coaches of Girls Sports Association Top 10 basketball teams, with first-place votes in parentheses, records through November 11 and previous rankings:

Class 4A

W-L Pts Prv

1. Hamilton Southeastern (10) 2-0 137 1

2. Columbus North (2) 1-0 122 2

3. Lawrence North (3) 0-0 117 3

4. Ft. Wayne South 2-0 96 5

5. Bedford N. Lawrence 1-0 51 8

6. Greenwood 2-0 37 NR

7. Northridge 1-0 36 9

8. Westfield 2-0 30 10

9. Merrillville 2-0 28 NR

10. Indpls Ben Davis 1-0 25 NR

Others receiving votes: North Central 24, Logansport 17, Brownsburg 17, Mooresville 16, Michigan City 13, Warsaw 13, Pike 11, Center Grove 10, Castle 6, Fishers 5, Fort Wayne Snider 5, Homestead 4, McCutcheon 2, Mishawaka 1, Penn 1, Roncalli 1.

Class 3A

W-L Pts Prv

1. Ft. Wayne Concordia (11) 2-0 143 1

2. Mt.Vernon (Fortville) (3) 1-0 122 2

3. NorthWood (1) 0-0 96 3

4. Benton Central 1-0 94 6

5. Lebanon 1-0 89 5

6. Angola 2-0 69 7

7. Norwell 1-0 48 8

8. Hamilton Hts. 1-1 42 4

9. Scottsburg 1-0 40 9

10. Madison 1-0 28 NR

Others receiving votes: Brownstown Central 22, Leo 6, Indianapolis Chatard 5, Western Boone 5, Indian Creek 4, South Bend St. Joseph's 4, Tri-West 3, Rushville 2, Evansville Memorial 1, West Lafayette 1, Western 1.

Class 2A

W-L Pts Prv

1. Ev. Mater Dei (14) 0-0 140 1

2. Triton Central 1-0 115 2

3. Sullivan 1-0 91 4

4. Heritage Christian 2-0 90 8

(tie) Paoli 1-0 90 5

6. Eastern (Greenetown) 1-0 66 7

7. Tipton 0-0 51 6

8. Ft. Wayne Luers 0-2 24 3

9. Cascade 3-0 19 NR

10. Oak Hill 1-0 17 NR

Others receiving votes: Austin 15, Wabash 11, Whiting 8, Heritage Hills 6, Eastern Hancock 5, Winchester 5, Centerville 4, Winamac 4, Bowman Academy 4, North Knox 2, Forest Park 2, North Judson 1.

Class A

W-L Pts Prv

1. Ft. Wayne Canterbury (13) 1-0 147 1

2. Oregon-Davis (1) 1-0 127 2

3. Vincennes Rivet 1-0 103 T3

4. Barr-Reeve 0-0 90 T3

5. Northeast Dubois (1) 1-0 88 T3

6. Triton 1-0 64 7

7. Riverton Parke 2-1 63 6

8. Southwestern (Shelby) 1-0 40 T8

9. Frontier 1-0 31 T8

10. Argos 1-0 30 10

Others receiving votes: Morgan Township 9, New Washington 7, Clay City 6, Southern Wells 4, Trinity Lutheran 4, Hauser 3, South Central (Union Mills) 3, Oldenburg Academy 2, Tecumseh 2, Clinton Prairie 1.

(Copyright 2012 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

Powered by WorldNow